[ E-Teklif Sistemi ]

Sıkça Sorulan Sorular

Teklif Verebileceğim Gayrimenkul Bilgilerine Nasıl Ulaşırım?

Winvestate.com/gayrimenkuller internet adresinden, E-Teklif verebileceğiniz tüm gayrimenkullerin listesine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, İl, İlçe ve Fiyat kriterlerine göre detaylı arama yaparak, beklentinize uygun gayrimenkulleri listeleyebilirsiniz. Listede yer alan gayrimenkullerin detay bilgilerine ulaşmak için ilanı tıklamanız yeterlidir. Dilerseniz diğer sorularınız için Winvestate ile iletişime geçebilirsiniz.

Winvestate İle Nasıl İletişim Kurarım?

0216 290 54 31 numaralı telefondan Winvestate’i arayabilirsiniz.

info@winvestate.com adresinden Winvestate’e e-posta gönderebilirsiniz.
www.winvestate.com internet adresindeki İletişim Formu’nu doldurabilirsiniz.
www.winvestate.com/gayrimenkuller internet adresindeki ilan detay sayfalarındaki Beni Arayın bölümündeki Talepte Bulun linkini tıklayarak, aranmak için form doldurabilirsiniz.

İlgilendiğim Gayrimenkulü Nasıl Görebilirim?

İlgilendiğiniz gayrimenkulü görmek için ilan detayında yer alan adresten gayrimenkule ulaşıp yerinde inceleyebilir ya da yukarıdaki telefon numarasından Winvestate’i arayabilirsiniz. Aramanızın ardından sizin için gerekli organizasyon Winvestate ekibi tarafından en kısa sürede yapılacaktır.

E-Teklif Sistemi’ne Nasıl Başvurabilirim?

Winvestate E-Teklif Sistemi’ne ilk kez katılacaksanız, gayrimenkul ilanındaki Teklif Ver butonuna tıklandıktan sonra, “Teklif Vermek İstiyorum” sayfasına yönlendirilirsiniz. Gerekli bilgileri okuduktan sonra, bu sayfadaki Teklif Ver butonunu tıkladığınızda ise, Teklif Formu’nu görüntülersiniz.

  1. E-Teklif Sistemi’ne başvuruda bulunarak gayrimenkule teklif verebilmek için, Teklif Formu’ndaki sizi tanımlayan (Şahıs-gerçek kişi / Şirket – tüzel kişi) alanları eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurun.
  2. Teklif Formu’nda, Teklif Tutarı penceresi yer alıyorsa (gayrimenkullerin bir bölümü için geçerlidir) teklif ettiğiniz tutarı rakamla belirtin. (Formda Teklif Tutarı penceresi yer almıyorsa, o gayrimenkuller için teklifinizi sonraki aşamalarda kaydedeceksiniz.)
  3. Formu doldurup kaydettikten sonra, SMS ile gelecek kodu girerek cep telefonunuzu doğrulayın.
  4. Teklif Formu’nda Teklif Tutarı penceresine teklifinizi girdiyseniz, başvurunuz ile birlikte ilk teklifinizi de vermiş olursunuz. (Bu durumda, teklif artırma ve teklif onay aşamaları devreye girer.)
  5. Doldurduğunuz Teklif Formu’nda Teklif Tutarı penceresi yer almıyorsa, SMS ve e-posta ile gelen linkten E-Şartname’nizi okuyun ve imzalayın. Örnek bir E-Şartname görüntülemek için tıklayınız.
  6. E-Şartname’yi imzaladıktan sonra, belirtilen Teminat Bedeli’ni SMS ile bildirilen banka hesap numarasına teklif veren kişinin adı soyadı ile ve açıklamaya gayrimenkul numarasını ekleyerek yatırın, dekontu Winvestate’e ulaştırın.

Teminatı yatıran, E-Şartname’yi imzalayan ve tapunun yapılacağı kişi aynı kişiler olmalıdır. Aksi halde tapu işlemi için, mülkiyete sahip kurumun onayı ve ilgililerin muvafakatname imzalaması gerekir, yoksa satış iptal olur. 1. dereceden akrabalar istisnadır. Bu durum tüm gayrimenkuller için geçerlidir.

Winvestate E-Teklif Sistemi’nden Daha Önce Teklif Vermiştim, Yeniden Başvuru Yapmalı mıyım?
Winvestate E-Teklif Sistemi’ne daha önce katılmış ve teklif vermiş olanlar, aynı “kullanıcı adı” ve “giriş şifresi” ile Sisteme Giriş sağlayarak, farklı gayrimenkuller için de teklif verebilir.
Kullanıcı Adı ve Şifre Nedir?

E-Teklif Sistemine Giriş’iniz için, başvuru işlemlerinizi tamamladıktan ve Teminat Bedeli yatırdıktan sonra (bu koşul gayrimenkullerin bir bölümü için geçerlidir), sistem tarafından SMS ile kayıtlı cep telefonunuza ulaştırılacak, size özel giriş bilgileridir.

Teminat Bedeli Yatırdıktan Sonra Tüm Taşınmazlara Teklif Verilebilir mi?

Teklif Formu eksiksiz ve hatasız doldurularak, tüm gayrimenkuller için teklif verilebilir. Teklif Formu’nda Teklif Tutarı penceresi yer almayan gayrimenkullerde ise, sadece Teminat Bedeli yatırılan gayrimenkuller için teklif verilebilir.

Teminat Bedeli Yatırdıktan Sonra Tüm Taşınmazlara Teklif Verilebilir mi?

Sadece Teminat Bedeli yatırılan gayrimenkuller için teklif verilebilir.

Teminat Bedeli İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Şu durumlarda yatırılan Teminat Bedeli, katılımcıya havale/eft yoluyla iade edilir;

  1. Birden fazla katılımcının teklif verdiği gayrimenkulde, teklifi düşük kaldığı için satış hakkını elde edemeyen katılımcılara Teminat Bedeli iade edilir.
  2. E-Teklif uygulaması ve/veya satışı, mülkiyete sahip kurum tarafından iptal edilen gayrimenkuller için teklif vermiş katılımcılara Teminat Bedeli iadesi gerçekleştirilir.
  3. Teminat bedelini yatırdığı halde, E-Teklif Sistemi’nden herhangi bir teklif vermeden alımdan vazgeçen ve bu durumu yazılı başvuruyla bildiren katılımcılara Teminat Bedeli iadesi yapılır.

Bunlar dışında, E-Teklif Sistemi’nden teklif veren ve satışa hak kazandığı halde süresi içinde satış işlemlerini gerçekleştirmeyen müşterilerin yatırdığı teminat bedelleri kendilerine iade edilmez.

Nasıl E-Teklif Verebilirim?

Teklif Formu’nuz ve bazı gayrimenkuller için (Teklif Formu’nda Teklif Tutarı yer alanlar) süresi içinde adınıza yatırılan Teminat Bedeli evraklarınız, gerekli kontroller yapılarak onaylanır. Onaylandıktan sonra, kayıtlı cep telefonunuza SMS ve e-posta ile “kullanıcı adınız” ve “giriş şifreniz” gönderilir.  Kullanıcı adı ve şifrenizle E-Teklif Sistemi’ne giriş yaparak, teklifinizi iletebilirsiniz ya da teklifinizi güncelleyebilirsiniz. Yeni teklif vermek ve teklifinizi artırmak için, E-Teklif Formu’nun, Teklifiniz penceresine teklifinizi yazarak kaydetmeniz yeterlidir.

Hangi Tutardaki Teklifleri Sisteme Kaydedemem?

Gayrimenkul ilanında belirtilen Başlangıç Bedeli’nin çok altındaki teklifleriniz, satış için onaylanmayacaktır.

Gayrimenkullerin bir bölümü (Teklif Formu’nda Teklif Tutarı yer almayan gayrimenkuller) için ise, teklifiniz ilanda belirtilen Başlangıç Bedeli’nden ya da daha önce o gayrimenkule teklif verilmiş ise, ilanda belirtilen En Yüksek Teklif Bedeli’nden yüksek olmalıdır.

Bu durumda, Teklif ancak Minimum Teklif Artırma Tutarı’nda ya da onun üzerinde olacak biçimde yükseltilebilir. Bu grupta yer alan gayrimenkuller için, Başlangıç Bedeli ya da En Yüksek Teklif Bedeli’nden daha düşük tutarlarda teklifler sistem tarafından kaydedilmez. Yine bu gayrimenkul grubunda, farklı katılımcıların, aynı anda, aynı tutarda iki ya da daha fazla teklifi sisteme kaydedilemez, daha geç girilen teklifler sistem tarafından reddedilir.

Birden Çok Teklif Verebilir miyim?

Winvestate E-Teklif Sistemi’nden, teklif süresi sonuna kadar, aynı gayrimenkul için birden çok teklif verebilir ve teklifinizi yükseltebilirsiniz.
Gayrimenkullerin bir bölümü için (Teklif Formu’nda Teklif Tutarı yer almayan gayrimenkuller) ise, ancak E-Şartname’sini imzalamış ve Teminat Bedeli’ni süresi içinde yatırmış olmak şartıyla, birden çok gayrimenkul için teklifte bulunabilirsiniz.

E-Teklif Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Herhangi bir taşınmazın ilanı www.winvestate.com/gayrimenkuller internet adresinde yayınlandığı anda, o taşınmaz için E-Teklif Süresi işlemeye başlayacaktır. E-Teklif süresinin hangi gün ve hangi saatte sona ereceği belirlendi ise, internetteki ilanda herkes tarafından görülebilecektir.

İlanda E-Teklif Süresi belirtilmeyen gayrimenkuller (Teklif Formu’nda Teklif Tutarı yer alan gayrimenkuller) için ise, yeterli teklif tutarına erişildiğinde ve tekliflerden biri satış için onaylandığında, süre sona ermiş olacaktır.
E-Teklif süresi içinde, katılımcılar yukarıda açıklanan başvuruları yaparak gayrimenkule teklif verebilir. Gelen yeni tekliflerle vermiş olduğu teklifi geçilen katılımcılara, sistem e-posta ve SMS ile bilgilendirme yapmaktadır.

Gayrimenkul ilanında E-Teklif süresi belirtilen gayrimenkuller için, açıklanan sürenin son 1 saati içinde, alıcılardan biri tarafından yeni teklif verilmesi ve o gayrimenkul için, daha önce 1’den çok alıcının teklif vermiş olması halinde, E-Teklif Süresi yeni teklif verilmeyene kadar 1’er saatlik dilimler halinde, otomatik olarak uzatılır.

E-Teklif süresi sonunda satışa konu gayrimenkulün ilanı yayından kalkar ve E-Teklif ekranı kapanır.

E-Teklif Süreci Nasıl Sonuçlanır?

E-Teklif süresi sona erdikten (uzatma süresi dahil) sonra, o gayrimenkule teklif verilemez ve bu süreden sonra verilecek teklifler geçersiz sayılır. E-Teklif süresi içinde verilen teklifler, gayrimenkulün mülkiyetine sahip kuruma iletilir ve satışı sonuçlandırmak üzere değerlendirilir. Satış kararı taşınmazın mülkiyetine sahip bulunan kurum yönetiminin onayına tabidir.

Gayrimenkul Bedeli Nasıl Ödenir, Taksitlendirme İmkanı Var mı?

Satışlar sadece peşin olarak yapılmaktadır. Gayrimenkulün satış hakkını kazanan katılımcı, dilerse kendi çalışmakta olduğu bankadan kredi kullanabilir.

Tapu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilecek?

E-Teklif süresi sonunda, satışa konu taşınmaz için teklifi mülkiyet sahibi kurum/kuruluş tarafından onaylanan Teklif Sahibi, tapu işleminin başlatılması için, gayrimenkulün bir bölümü için (Teklif Formu’nda Teklif Tutarı yer alan gayrimenkuller) ilanda belirtiliyorsa (bazı gayrimenkuller için gerçerlidir) Teminat Bedeli’ni, kurumun bildirilen hesap numarasına yatırır. Teminat Bedeli olsun ya da olmasın, bu grup gayrimenkuller için,  gerekli E-Belgeler (e-sözleşmeler ve taahhütnameler) dijital olarak imzalanır. Tüm gayrimenkuller için, tapu işlemleri öncesi son aşamada, ilgili kurumların bildirilen banka hesap numaralarına teklif edilen Satış Bedeli ve Hizmet Bedeli doğrudan ödenir.  Tapu işlemlerinin başlatılabilmesi için, Teklifi kabul edilen Alıcı, gerçek kişi ise, nüfus cüzdan fotokopisi; tüzel kişi ise imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi örneği, ticaret sicil müdürlüğünden alınan güncel faaliyet belgesi, yetkili kişilerin kimlik örnekleri ve vergi levhası ile varsa Teminat Bedeli, Satış Bedeli ve Hizmet Bedeli’nin yatırıldığına dair dekontlar, Winvestate’e elektronik ortamda gönderilmelidir. Alıcı, gayrimenkul satış bedelini öderken kredi kullanacaksa, tapu devri sırasında kredi kullanacağı bankanın kredi tutarı kadar bloke çek getirmesini sağlayacaktır.

Tapu Masraflarını Kim Ödeyecek?

Tapu devri sırasında Tapu Sicil Müdürlüğüne ilgili mevzuat gereğince ödenecek her türlü vergi, resim, harçlar, döner sermaye bedelleri ve benzer giderler, damga vergileri alıcıya aittir. Tapu harcı, emlak rayiç değeri ile satış bedelinden yüksek olanı üzerinden hesaplanacaktır.

Diğer Hususlar

Gayrimenkullerle ilgili olarak Winvestate ve mülkiyeti elinde bulunduran kurum/kuruluş tarafından verilen tüm bilgiler, resimler, açıklamalar ve basında, internette yayınlanan her türlü ilanlar (satış listesi, tanıtım metni, gazete ilanı, internet, afiş vb.) taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Gayrimenkulün fiili durumuyla, verilen bu bilgilerin farklı olması halinde Winvestate’in ve taşınmazın mülkiyetine sahip kurum/kuruluşun herhangi bir yükümlülüğü bulunmayacaktır. Winvestate E-Teklif Sistemi katılımcısı, gayrimenkulü mevcut durumuyla (hasar, kusur ve ayıpları, hisse, kiracı, işgal, lojman tahsisi, vefa, şufa hakkı vb. hangi ad altında olursa olsun şahsi ve ayni şerhleri, sit, imar, ruhsat, iskan, konum, alan, tapu vb. bilgileri ile elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik borçları, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, aidat, ruhsat, iskan, altyapı, otopark ve diğer bilumum harçları, borçları, bilumum şerhler, ayıp, eksik vb. durumları ile) görmüş, gayrimenkulü gezmiş, beğenmiş, gayrimenkulle ilgili resmi kayıt ile tapu kayıtları dahil her türlü inceleme ve araştırmayı yapmış ve kabul etmiş olup, mahallinde ve resmi her türlü incelemeyi yapmış ve taşınmazın verilen bilgiler dışında, Winvestate ve ilgili kurum/kuruluş bilgisi dahilinde herhangi bir ayıbının söz konusu olmadığını kabul, beyan ve taahhüt etmiştir. E-Teklif Sistemi katılımcısı, gayrimenkulün kusurlarından veya verilen bilgi ve fotoğraflar ile gayrimenkulün mevcut durumu arasındaki farklılıklardan dolayı gayrimenkulün teslim ve tescilinden kaçınamayacağı gibi, tekliflerini geri çekemez, iptal edemez ve Winvestate ile taşınmazın mülkiyetine sahip kurumun/kuruluştan gayrimenkulün kusurlarının giderilmesi için herhangi bir itiraz veya talepte bulunamaz. Winvestate ve taşınmazın mülkiyetine sahip kurum/kuruluş, Türk Borçlar Kanunu’nun 280/3. Maddesi uyarınca satılanın ayıbından ve zaptından sorumlu değildir. Müşteri, tekliften önce veya sonra satın alma teklifine konu olan gayrimenkulün imar uygulaması işlemine tabi tutulması ve bir kısmının Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) olarak alınması durumunda, iade, zarar-ziyan, tazminat vb. her ne nam altında olursa olsun Winvestate ve taşınmazın mülkiyetine sahip kurumdan/kuruluştan hiçbir hak ve alacak talep edemeyeceğini, mülkiyet sahibi kurumun/kuruluşun gayrimenkulleri devir borcunun Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) alındıktan sonra kalan miktar olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Taşınmazın mülkiyetine sahip kurum/kuruluş, 4734 sayılı ve 2886 sayılı yasalara tabi olmaması halinde, gayrimenkullerin satışını yapıp yapmamakta veya dilediği şartlarda dilediği kişi veya kişilere, kurum ya da kuruluşlara yapmakta serbesttir.